Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

OCT Göz Tomografisi İzmir

OCT Göz Tomografisi İzmir

Heidelberg OCT Optik Koherens Tomografi

OCT lazer ışık kaynağıyla çalışan herhangi bir yan etkisi olmayan bir göz görüntüleme cihazdır. İnvaziv olmayan ve genellikle damla ile göz bebeğini büyütmeye gerek kalmadan çekim yapılabilmektedir. Çekim sırasında hasta cihazın içindeki fiksasyon ışığına bakarken saniyeler içinde çekim gerçekleşir.

OCT Göz Tomografisi Neden Çekilir?

OCT Göz Tomografisi görüntüleme sayesinde göz muayenesinde göremediğimiz retinanın derin tabakalarını görüntüleyebilmekteyiz. Retina tabakaları üç boyutlu olarak görüntülenmektedir. Retinanın kalınlığı mikron cinsinden ölçülür. Retina tabakaları arasındaki ödem, kanama gibi anormallikleri bize gösterir.

OCT İle Sarı Nokta

Makula dejenerasyonu (sarı nokta),santral senöz retinopati, diyabetik retinopati, damar tıkanıklıkları, vitreoretinal çekintiler,maküler delik gibi hastalıkların teşhisini koymaya yardımcı olur. Ayrıca bu hastalıkların hangi aşamada olduğunu gösterebilir. OCT anjiografi ile de ilaçsız göz anjiografisi çekilebilmektedir.

OCT İle Glokom

OCT glokom (göz tansiyonu) hastalığında da bize yardımcı olmaktadır. OCT retina sinir lifi tabakasının kalınlığını ölçebilmektedir. Bu yöntemle hastalığın hangi safhada olduğunu ve ilerlemesinde tespit edebiliyoruz.

OCT ile optik sinir başında glokoma bağlı oluşan çukurluğun ölçümü yapılmakta ve hastalık ilerleme düzeyi kayda alınmaktadır. Ayrıca OCT ile göze herhangi bir mercek temas ettirmeden iridokorneal açı ölçümü yapılabilmektedir.

Göz içi sıvının boşaldığı yerdir ve dar açılı gözlerde eğer açı kapanması olursa akut glokom krizi dediğimiz tablo oluşur ve kısa sürede tedavi edilmezse göz siniri etkilenir ve görme kaybı oluşabilir.

OCT ve Kornea

OCT ile kornea kalınlığı da ölçülebilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Alzheimer ve Multipl Skleroz gibi hastalıklarda retinadaki sinir lifi tabakasındaki incelme hastalik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce oluşmakta olduğunu gösterilmiştir. Retina sinir lifi tabakasının kalınlığının ölçümü şüpheli nörolojik hastalıklarda erken teşhiste yardımcı olabilir.

Güncelleme Tarihi: 11.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat