Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Blog

Göz Altı Torbaları ve Kırışıklar Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları ve Kırışıklar Nasıl Geçer?

Gözaltı Torbalarından ve Kırışıklarınızdan Kurtulun

Kadınların korkulu rüyası olan gözaltı torbaları, göz kapağı düşüklüğü ve göz çevresinde beliren kırışıklıklar kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterirken, estetik kaygıyı artırıyor. Uykusuz ve yorgun görünmenize sebep oluyor. Göz ve Göz Çevresi Estetiği olarak bilinen Oküloplasti göz çevresi ve göz kapağına yönelik tüm sorunları ortadan kaldırıyor.

Ender olarak erken yaş dönemleri sık olarak da orta yaş grubunda karşılaşılan göz kapağı şekil bozuklukları, gözaltı torbaları ve göz çevresi kırışıklıklarına yönelik yapılan cerrahinin yüzde yüze yakın başarısı olduğunu belirten Atagöz Göz Hastalıkları Dal Merkezi Kurucu Ortağı, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Melih Türe ‘alt göz kapağının içe veya dışa dönmesi, kirpiklerin göze batması vakaları ile sıkça karşılıyoruz. Bu durum yaş ilerledikçe dokuların dejenerasyonu ile ortaya çıkıyor.

Buna ilaveten göz kaşımayla zaman içerisinde göz kapağını yerinde tutan dinamik dokuların gevşemesine neden olunuyor. Göz kapağı dışa ya da içe dönüyor. Burada çözüm cerrahi oluyor, çünkü göz kapağı göz yüzeyinden ayrılmışsa veya göz yüzeyine dönmüşse göz yüzeyini bozabiliyor, gözün kuru kalmasına neden olabiliyor’ dedi.

Göz Şekli Bozuklukları Sürekli Baş Ağrısına Sebep Olur!

İleri yaş gruplarında göz kapağı düşüklüklerinin sıklıkla görüldüğüne vurgu yapan Op. Dr. Melih Türe ‘Göz kapağını kaldıran kas yaşa bağlı veya yıllarca kaşıma benzeri travmalarla gevşer ve bunun sonucu olarak göz kapağı normal bulunması gereken yükseklikten daha aşağıda bulunur. İlişkin yaş grubunda göz kapağı düşüklüğünde de temel tedavi cerrahidir. Çocuklarda yapılan cerrahiden daha basit bir prosedürle ve daha yüksek bir başarıyla gerçekleştirilir.

Erişkin yaş grubunda en sık gördüğümüz sorunların başında göz kapağının total düşmesi gelirken ikinci sırada göz kapağı cildinin sarkması gelir. Göz kapağı dinamik olarak düşük değildir ama göz kapağındaki derinin sarkması sonucu düşme meydana gelmiştir. Hastalarda estetik kaygılar oluşur, estetik kaygının yanı sıra hastalar göz kapağındaki yığılmaları ortadan kaldırmak için sürekli kaşlarını yukarı kaldırır. Bu durum da özellikle alın bölgesindeki kırışıklıkların artmasına ve alın bölgesinde sürekli devam eden bir ağrıya neden olur. Hastalarımız genellikle ağrının nedenini bulmak için nöroloji, kulak burun boğaz gibi pek çok bölüme başvururlar. Sonuç alamazlar, çünkü nedeni sürekli kaşları kaldırmaktır’ dedi.

Göz şeklinde meydana gelen bozukluların kirpik düşmesine sebep olduğunun altını çizen Türe, ‘sağlıklı kirpikler yay gibi yukarıya doğru kavislidir. Göz kapağındaki sarkmış olan cilt dokusu, kirpiklerin kavisini bozarak kirpikleri öne doğru eğer. Sürekli basın sonucu kirpiklerde düşme meydana gelir. Ameliyat yapsak bile bu kirpik düşmelerini normale indiremeyiz. Onun için kirpik düşmesi olmadan önce ameliyatın yapılması gereklidir. Bu ameliyata biz Blefaroplasti ameliyatı diyoruz.

Blefaroplasti ameliyatının pek çok yöntemi var. Kaşın düşük olmasıyla beraber hem kaşın yükseltilmesi hem de fazla dokuların ortadan kaldırılması gerekiyor. En önemlisi hastanın fonksiyonlarını düzeltiyoruz. Yani bu kaş kaldırma refleksi ortadan kalkıyor. Hastalar genellikle bunu ‘Gözlerimden bir ton yük kalktı’ ifadesiyle dile getiriyor. Hem göz kapaklarının estetik düzenlemesini yapıyoruz hem de fonksiyonlarını yerine getirebiliyoruz.

Ameliyatlarda farklı yöntemler uygulanıyor. Göz kapağı dinamik bir organdır. Sadece estetik kaygıyla yaparsanız göz kapağında estetik bir görünüm sağlarsınız ama göz kapağı fonksiyonlarını düşünmeden yaparsanız göz sağlığını bozabilirsiniz.

Bu tür ameliyatları genellikle Oküloplastik Cerrahi uzmanları yapmalıdır. Çünkü göz çevresi dokularının fonksiyonunu en iyi bilen göz hekimleridir. Yani buradaki temel amacımız fonksiyonel ve estetik düzeltmeyi yarar-zarar oranını düşünerek çok ince hesaplar yaparak gerçekleştirmektir. Çünkü uyguladığımız ve çalıştığımız alan hareketsiz bir doku değil vücudun en fonksiyonel alanıdır. Bu yüzden ameliyatı işi bilen cerrahların yapmasında fayda var’ şeklinde konuştu.

Tek Ameliyat İle Göz Altı Torbalarından ve Göz Çevresi Çizgilerinden Kurtulabiliriz

Son zamanlarda erken yaşlarda gözaltı torbası sorunuyla sıkça karşılaştıklarını belirten Op. Dr. Melih Türe, ‘erken yaşlarda meydana gelen gözaltı torbaları genetik olabileceği gibi, uyku düzensizliği, sigara ve alkol tüketimi, cilt tipi ve yanlış kozmetik kullanımı sonucu da oluşabiliyor. İleri yaşlarda ise yaşa bağlı gelişiyor. Tek ameliyat ile hem alt hem de üst göz kapağındaki yağlanmaları gideriyor, göz çevresinde oluşan çizgileri, yağ fıtıklarını tamamen ortadan kaldırabiliyoruz’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 12.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat