Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Kuru Göz Testleri

Kuru Göz Testleri

Kuru Göz Testi İzmir

Klinikte kuru göz tespitinde en sık kullanılan Schirmer Testi’dir. Bu test için ince bir filtre kağıdı kullanılır. Kağıt alt göz kapağının dış kısmına yerleştirilir ve 5 dakika orada bırakılır. Sürenin sonunda kağıt alınır ve üzerindeki ıslanmanın miktarı ölçülür. Kağıttaki ıslanma miktarı 10 mm’den fazla ise gözyaşı üretim miktarı normal olarak değerlendirilir. Eğer 5 mm’den az ise bu kuru göz lehine bir bulgudur

Kuru göz tespitinde ve kalitesinde sıkça kullanılan bir yöntem de gözyaşı filmi kırılma zamanı (BUT) ölçümüdür. Bir kişi gözünü kırpmadan açık tutarsa kornea üzerindeki gözyaşı filminin bütünlüğü bir süre sonra bozulur ve bazı noktalardan kırılır. Bu test sırasında fluorescein isimli bir maddeden bir damla göze uygulanır.

Hastadan önce gözünü arka arkaya birkaç kez kırpması istenir ve sonrasında ise hiç kırpmaması söylenir. Bu sırada biyomikroskop altında gözyaşı film tabakası değerlendirilir. Göz yaşındaki kırılma süresi 10 saniyeden kısa ise bu bulguda kuru göz lehinedir ve göz yaşının kalitesinde bozulma olduğunu gösterir.

Güncelleme Tarihi: 14.09.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat