Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Göz Kapağı Estetiği İzmir

Göz Kapağı Estetiği İzmir

Göz kapağı estetik girişimleri (Kozmetik Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapaklarında ilerleyen yaş ile birlikte bazı sistemik nedenler ya da dış etkenlerle oluşan ve kozmetik olarak kusur oluşturan sarkma, kırışıklıklar, torbalanmaların düzeltilmesi için yapılan girişimler genel olarak "Blefaroplasti" olarak adlandırılır.

Bu değişimler estetik kusur oluşturması yanısıra gözde işlevsel olarak da semptomlara (üstten görme alanı daralması, yorgunluk hissi, alın ve başta ağrılar,sulanma ya da tam tersi kuru göz vb.) yol açabilirler.

Göz kapağı Estetik Girişimleri Hangi Durumlarda Yapılır?

Dejeneratif değişimlerin oluşturduğu kozmetik kusurlar eğer kişiyi rahatsız ediyorsa düzeltilmelidir. Bazan hastalar bu kusuruların tam farkında olamayabilirler, ya da nasıl düzeltilebileceği konusunda tam bir fikirleri olmayabilir. Veya gözünde bazı işlevsel yakınmaların (kapaklarını açmada zorlanma, göz yorgunluğu, sulanma vb.) bu dejeneratif değişimlere bağlı olduğu konusunda bir fikirleri olmayabilir.

Bu nedenle hastaları bilgilendirmek ve bir ayna karşısında nelerin nası düzeltilebileceği konusunda açıklamalarda bulunmak önemlidir.

Göz kapağı Estetik Girişimleri Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetik girişimleri diğer tüm oküloplastik girişimlerde olduğu gibi bölge dokuların anatomi ve fizyolojisine hakim, deneyimli bir oküloplastik cerrah tarafından dokulara saygılı bir biçimde yapılmalıdır. Girişimlerde abartıya kaçılmamalı, beklentiler gerçekçi olmalı ve hastaya iyi anlatılmalıdır.

Göz kapağı estetik girişimlerinin çoğu lokal anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Genel ilke olarak gevşek yapılar sıkılaştırılır, yerine yeniden sabitlenir ve sarkmış torbalanmış dokular çok ölçülü bir biçimde çıkarılır.

Göz kapağı estetik girişimleri sonrası iyileşme nasıl olur? 

Göz çevresi dokular damarsal yapılardan zengin olduğu için genellikle diğer vücut bölgelerine kıyasla nisbeten hızlı bir iyileşme olur. Her zaman olmamakla birlikte bölgede doku altına kan oturması (ekimoz) beklenen bir durumdur. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında kan sulandırıcı ilaçların bir dönem kesilmesi önemlidir.

Bazı girişimler sonrasında 24/48 saat bölgeye soğuk buz uygulaması yapılabilir. Eğer dikişler varsa bunlar genellikle bir haftadan sonra alınır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası arzulanan tam kozmetik sonuç 1-3 ay sonra oluşur. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk haftalarda panik yapılmamalıdır.

Göz kapağı Estetik Girişimleri Sonrası İz Kalır mı?

Bölge yapısına uygun bir şekilde ve deneyimli bir oküloplasti cerrah tarafından gerçekleştirilen kozmetik girişimler sonrasında genellikle rahatsız edici bir iz kalması söz konusu değildir.

Göz kapağı Estetik Girişimleri Kaç yaşında Yapılır?

Göz kapağının kozmetik kusur oluşturan dejeneratif değişimleri genellikle belli bir yaştan sonra ortaya çıkar. Ancak kişisel etkenlere bağlı olarak çok erken yaşlarda torbalanma, kırışıklık ve düşüklükler oluşabilmektedir. Dokuların henüz genç olduğu erken yaş hastalarda yapılacak blefaroplasti girişimleri çok daha ayrı bir özen ve deneyim gerektirir.

Göz kapağı Estetik Girişimleri Ameliyatsız Yapılabilir mi?

Bazı çok hafif kırışıklık ve sarkmalar dokularda kontrol edilebilir bir derimlikte, kontrollu termal etki oluşturan bazı cihazlarla sıkılaştırılabilir. Ancak bu girişimlerin etkisi sınırlıdır ve bir süre sonra etkinliğini kaybedebilirler.

Yine bölgedeki kas kontraksiyonlarının yarattığı dinamik çizgilenmelerin (örneğin kaz ayağı gizgilenme) cerrahi olarak düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda Botoks olarak bilinen botulinum toksin enjeksiyonları ile alttaki kas dokuları gevşetilerek kırışıklıklar giderilebilir. Bu uygulamanın etkisi geçici olup enjeksiyonların 3-6 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Güncelleme Tarihi: 11.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat