Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Blog

Kırma Kusurları Nelerdir?

Kırma Kusurları Nelerdir?

Göz Kırma Kusurları

Başlıca kırma kusurları hipermetrop, miyopi ve astigmattır. Presbiyopi, yani yaş almaya bağlı olarak göz merceğinin zamanla doğal esnekliğini kaybederek yakın mesafeye odaklanma yeteneğini yitirmesi de kırma kusurları içerisinde yer alır.

Kırma Kusurları Nelerdir?

  1. Astigmat
  2. Hipermetrop
  3. Miyopi

1. Astigmat

İyi ve net bir görme için göz içi dokularının bir uyum içinde dışarıdan gelen ışığı tek bir noktada toplayıp net görüş sağlaması gerekmektedir. Kornea veya lensteki kırıcılık olayının farklarından dolayı ışığın tek bir noktada toplanamaması ve açılmasına astigmat denir.

2. Hipermetrop

Halk arasında yakını görememe rahatsızlığı olarak bilenen Hipermetrop, doğuştan olabileceği gibi, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak da sonradan oluşabilir. Gözün yakını görememesi Hipermetropi olarak tanımlanır. Mercek ve kornea kırılan ışıklar görme merkezinin arkasında odaklandığında göz yakını göremez.

3. Miyopi

Uzağı görme kusuru veya miyop, uzak nesnelerin bulanık görülmesine neden olan, yakın nesnelerin ise net bir şekilde görülebilmesi ile karakterize bir göz sorunudur.

Güncelleme Tarihi: 12.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat