Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Blog

Nezle Mi? Grip Mi? Covid Mi?

Nezle Mi? Grip Mi? Covid Mi?

Üst Solunum Yollarını Etkileyen Virüs Hastalıkları

Üst solunum yollarını etkileyen virüs hastalıkları kafa karıştırıcı olabilir. Belirtileri birbirine benzer ve tedaviler karışabilir. Bu yazıda kısaca bu virüslerin yaptığı benzer üst solunum yolu hastalıklarının ayırtedici özelliklerini ve tedavilerini anlatmaya çalışacağız.

  1. Nezle
  2. İnfluenza (Grip)
  3. Covid

1. Nezle

Etkeni rinovirüs olan hafif bir hastalıktır. Hemen hemen tek belirtisi burunda aşırı sulu bir akıntıdır. Bazen hafif bir kırgınlık eşlik edebilir. Oldukça bulaşıcıdır. Aynı ortamda bulunan kişilere (işyeri – aile ortamı) kolayca bulaşır. Ancak kişiyi yatağa düşürmeyen, hafif atlatılan bir hastalıktır. İstirahat, bulaşın önlenmesi için izolasyon ve korunmaya dikkat edilmesi önemlidir. Burun açıcı spreyler kullanılabilir. 2- 3 gün içinde iyileşir.

2. İnfluenza (Grip)

Etkeni influenza virüsü olan, nispeten daha ağır seyreden bir hastalıktır. Başağrısı, yaygın kas ağrısı, ateş, titreme, üşüme ve bitkinlik olur. Boğaz ağrısı pek görülmez. Boğaz ağrısının görülmemesi diğer enfeksiyonlardan ayırtedilmesinde yardımcı olabilir. İnsanı aşırı halsiz hissettirdiğinden eskiler “paçavra hastalığı” olarak da isimlendirmişlerdir. Genellikle 1 hafta kadar sürer. Tedavisinde istirahat, bol sıvı alımı tavsiye edilir. Ateş ve kas ağrıları için parasetamol verilebilir.

3. Covid

Son zamanların hepimizi yoran hastalığı Covid ise ciddi sonuçları olabilen bir virüs enfeksiyonudur. Son Eris varyantının belirtileri önceki varyantlardan çok farklı değildir. Başlıca belirtiler yine boğaz ve başağrısı, burun akıntısıdır. Öksürük ve halsizlik de eşlik edebilir. Önceki varyantlar gibi tat ve koku bozukluğu pek görülmemektedir. Tedavisi güncellenen rehberlere göre yapılmaktadır. Önceki varyantlardan farkı çok hızlı bulaşmasıdır. Şimdilik ciddi akciğer komplikasyonlarına yol açmıyor gibi gözükse de özellikle 6 yaşın altındaki çocuklarda , yaşlılarda ve riskli hastalıkları olanlarda dikkat edilmesi gerekir. Aşılama gerekli olabilir.

Peki bu hastalıkların ayrımını nasıl yapacağız? Nezle ve grip ayrımını yapmak pratikte kolay olabilir. Nezleli hastanın neşesi genellikle bozulmamıştır ama gülen bir grip hastası pek göremezsiniz. Covid açısından ise sadece klinik bulgulara bakarak ayrım yapıp tanı koymak pek mümkün olmamaktadır.

Enfeksiyonlardan Nasıl Korunulur?

Enfeksiyonlardan korunma için bazı öneriler;

  • Kalabalık yerlerden kaçınma. Gerektiğinde maske kullanımı.
  • Sık el temizliği
  • Burun ve boğazın tuz- karbonat karışımı gargara ve solüsyonlar ile sık sık temizlenmesi
  • Vücut direncinin yüksek tutulması; iyi uyku- beslenme ve dinlenme, bol sıvı alımı, destekleyici çorbaların içilmesi.

Burada sayılan virüs kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanısıra bakteriyel sinüzit ve bademcik enfeksiyonları farklı belirtilerle kendini gösterir. Bakteriyel kökenli enfeksiyonlarda tedaviye antibiyotik eklenir.

Şüpheli ve uzayan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, uzamış boğaz ağrısı ve öksürük durumlarında uzman doktora başvurulmalıdır. Virüssüz, sağlıklı günler dileklerimle.

Yazar: Doç. Dr. Salim DOĞRU

Güncelleme Tarihi: 25.09.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat