Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptosis)

Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptosis)

Göz kapağı düşüklüğü (Ptosis) nedir?

Ptosis üst göz kapağının normalden daha aşağı seviyelerde olması ve dolayısıyla göz kapak aralığının normalden daha dar olması halidir. Bazen bu düşüklük göz bebeğinin önünü tamamen kapatacak düzeyde olabilir.

Göz kapağı düşüklüğü neden olur?

Göz kapağı düşüklüğü esas olarak göz kapağını kaldıran kasın (levator kas) değişik nedenlerle oluşan doğuştan ya da edinsel bozukluklarından kaynaklanır.

Göz Kapağı Düşüklüğü en sık olarak bu kasın doğuştan (konjenital) zayıflığına bağlı olarak oluşur ve "konjenital ptosis" olarak tanımlanır.

İkinci en sık neden esas olarak ilerleyen yaş ile birlikte bu kasta oluşan dejeneratif değişimlere bağlı olarak oluşur. Bu da involüsyonel yada aponörotik ptosis olarak adlandırılır.

Bunun dışında bu kası ilgilendiren sinirsel (nörolojik)ya da kasla ilgili (myojenik) hastalıklarda göz kapağı düşüklüğü oluşabilir. Kapağı düşüklüğü bazan ciddi bir nörolojik hastalık veya ciddi bir kas hastalığının öncü belirtisi olabilir.

Yine bu kası ilgilendiren göz kapağı yaralanmalarında kapak düşüklüğü oluşabilir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl düzeltilir?

Göz kapağı düşüklüğü bazı nörolojik ve kas ile ilgili ender durumlar dışında çok büyük oranda cerrahi olarak düzeltme gerektirirler.

Özellikle çocuklarda göz tembelliği gelişimine imkan vermemek için gecikmeden göz hapağı düşüklüğünün erken yaşta düzeltilmesi (ameliyat yapılması) önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı İzmir

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile ilke olarak zayıf olan göz kapağını kaldıran kas (levator) kası güçlendirilir. Eğer bu kas çok zayıf ise güçlendirme teknikleri işe yaramayacaktır. Bu durumlarda göz kapağı değişik ameliyat teknikleri ve materyaller ile yukarı asılarak (bunlara genel olarak "askı ameliyatları" adı verilir) normal kapak düzeyi sağlanmaya çalışılır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Riskleri

En sık karşılaşılan olumsuzluk göz kapağının yeterli olarak düzeltilememesidir. Bu durum hipokoreksiyon olarak adlandırılır ve genellikle yeniden ameliyat gerektirirler. Aşırı düzelme (hiperkoreksiyon) ve sonuç olarak gözün tam kapanamaması çok daha ender olarak karşılaşılır. Bu durum da masaj vb. ile düzelmez ise yeniden cerrahi gerektirebilirler.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı için hangi doktora gidilir?

Göz kapağı düşüklüğü göz kapaklarının özellikli ameliyatları arasında yer alır. Bu nedenle bu ameliyatların "Oküloplastik Cerrahi" alanında uzmanlaşmış göz hekimleri tarafından yapılması önem taşır.

Güncelleme Tarihi: 06.10.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat