Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı Kanalı Nedir?

Gözyaşı kanal boşaltım sistemi alt ve üst göz kapaklarının iç kenarında “punktum” adı verilen küçük kabarık deliklerle başlar ve kapak kenarında kanaliküller ile devam eder. Kanalüküller göz iç açısında burun kökünde gözyaşı kesesine açılırlar. Daha sonra gözyaşı buradan burun kemik yapısı içerisinde yer alan “nazolakrimal kanal” ile burun boğluğuna akıtılır. Bu yapı bir bütün olarak “gözyaşı kanal sistemi” olarak adlandırılır.

Gözyaşı bezlerinden salgılanarak göz yüzeyine dağılan gözyaşı daha sonra bu kanal sdisteminden göz kapaklarının açılıp kapanmasının önemli rol aldığı aktif bir pompa sistemi ile burun boşluğuna akar.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

Punktumlardan nazolakrimal kanal alt ucuna kadar olan kanal sisteminin herhangi bir nedenle herhangi noktasında tıkanıklık oluşması durumunda gözyaşı buruna akamayacak, dolayısı ile gözde biriken gözyaşı dışarı akacaktır. Tıkanıklıklar en sık gözyaşı kesesinden sonraki nazolakrimal kanal bölgesinde oluşur. Bu olgularda gözyaşı kesesinde biriken sıvı iltihaplı bir hal alır ve çapaklanma ile birlikte pü rülan bir karakter alır.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı görmeyi engeller mi?

Göz yüzeyinde biriken aşırı gözyaşı, çapak ve pürülan sekresyon görmenin optik kalitesini bozabilirler. Yine bu kronik enfeksiyonun göze sıçraması ciddi klinik durumlara yol açabilir. Kanal tıkanıklığı olan sekresyonlu enfekte gözlerde bu sorun halledilmeden asla bir göz içi ameliyatı (katarakt vb) planlanmamalıdır.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı neden olur?

Gözyaşı kanal tıkanıklığının yerine göre nedenler değişir. Gözdeki kronik yüzey enfeksiyonları, kullanılan bazı ilaçlar, radyoterapi vb. kese öncesi üst yollarda (punktum, kanaliküller) tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Gözyaşı kanal tıkanıklıkları en sıklıkla gözyaşı kesesinen sonra nazolakrimal kanal düzeyinde olmaktadır. Nazolakrimal kanal tıkanıklığı belirgin olarak daha sık görülür.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı esas belirtisi gözde sulanma ve çapaklanmadır. Şikayetler soğuk ve rüzgarlı havalarda artar. Bazm tüm göz çevresi dokularda şişme, kızarma,ağrı, ateş ile akut atak görülebilir. Bu durum etkin antibiyotiklerle sistemik tedavi gerektirir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı tanısı nasıldır?

Yapılacak lakrimal lavaj işlemi ile kanalillerden verilen sıvının buruna geçişinin olmaması ile kesin tanı konulabilir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı nisbeten sık görülen bir durumdur. Bazı bebekler gözyaşı kanalı tam açılmamış halinde doğabilirler. İlgili gözde sulanma ve yaşarmanı görülmesi tanı için yeterlidir. Bu bebeklerde kanalın kendinden açılması için en az bir yıl beklenir, bu bekleme döneminde enfeksiyonu önleme için damlalar kulla nılması ve açılmanın kolaylaştırılması için masaj uygulanır.

Kendiliğinden açılma olmamış ise sırası ile sondalama ve kanallara silikon tüp yerleştirilmesi ile tıkanıklık giderilir. Bunlar başarılı olmaz ise genellikle 3-4 yaşlarına kadar beklenerek yapılacak cerrahi girişimlerle kanal açılır.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Erişkinlerde gözyaşı kanal tıkanıklığının tedavisi cerrahi olarak yapılır. Tıkanıklık bölgesine göre değişmekle birlikte gözyaşının buruna akabileceği yeni bir bypas yol oluşturulur Bu ameliyatlar genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Erişkinlerde tıkanıklığın cerrahi yapılmaksızın ilaçla düzelmesi. söz konusu değildir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur?

Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu gözdeki sürekli enfeksiyon hali, sulanma ve çapaklanma yaşam konforunu ciddi olarak etkiler. Gecikildikçe yapılacak cerrahinin başarı şansı da azalır. Bu tür hastalarda enfekte hali ile katarakt gibi bir göziçi cerrahisi asla uygulanmamalıdır. Aksi halde gözün kaybına kadar gidebilen ciddi göziçi enfeksiyonları oluşabilir.

Güncelleme Tarihi: 12.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat