Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Göz Kapağı Tümörü

Göz Kapağı Tümörü

Göz kapağı tümörü nedir? Neden olur?

Göz kapaklarında çok değişik iyi ya da kötü huylu tümör oluşabilmektedir. Göz kapakları ve çevresi dış etkenlere (güneş ışınları, ultraviolet, toz, duman vb.) en açık bir bölge olduğundan özellikle deri kanserlerinin en çok görüldüğü bölgelerden biridir.

Göz kapağı tümörü belirtileri nelerdir?

Göz kapağı tümörlerinin göz önünde olması nedeni erken dönemde farkedilmesi tanı açısından önemli bir avantajdır. Ancak hastaların bunu önemsemesi ve erken dönemde hekime başvurması çok önemlidir. Çünkü özellikle kötü huylu tümörlerin büyümeden ve etrafa yayılmadan çıkarılması göz kapağı bütünlüğünün ve işlevlerinin korunabilmesi açısından son derece önemlidir.

Göz kapağı tümörü nasıl tedavi edilir?

Göz kapağı tümörü tedavisinde tümörün cinsi, büyüklüğü ve yerleşim yeri, etraf dokulara yaygınlığı önemlidir. Kötü huylu tümörlerin büyük çoğunluğu klinik görünümleri ile tanınır, gerekirse biyopsi ile ön patolojik inceleme yapılabilir.

Kapak tümörlerinin tedavisi cerrahidir. Göz kapağının kötü huylu tümörlerinde hiç tümör kalmaması amacı ile bir miktar sağlam çevre dokusu ile birlikte (güvenli zon) birlikte çıkarılması oldukça önemlidir.

Asıl sıkıntılı olan tümörün çıkarılmasının ardından kapakta oluşan defektin gözün bütünlük ve sağlığını koruyacak şekilde biçim ve işlevsel olarak onarılmasıdır. Bu işlem “kapak rekonstrüksiyonu” olarak adlandırılır. İşte bu nedenlerle göz kapağının kötü huylu olduğu düşünülen tümörleri görülür görülmez, henüz çok küçük boyutlarda iken çıkarılmalıdır.

Göz kapağının iyi huylu tümörleri de hiçbir işlevsel bozukluğa yol açmasa da genellikle kozmetik nedenlerle cerrai olarak çıkarılmaları gerekebilmektedir.

İyi huylu da olsa eğer göz kapağının biçim ve işlevini etkiliyor ve alttaki sağlıklı göz için risk oluşturuyorsa mutlaka çıkarılmalıdır.

Göz kapağı tümörü için hangi doktora gitmeli?

Göz kapağı tümörleri bölgenin anatomisi ve göz işlevlerine hakim ve deneyimli, oküloplastik cerrahi alanında uzmanlaşmış göz hekimleri tarafından ele alınmalıdır.Özellikle kötü huylu tümörün tam olarak eradike edilememesi ya da tümör çıkarılmasının ardından kapak rekonstrüksiyonunun istenilen düzerde olmaması, çok daha ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06.10.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat