Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Arpacık ve Şalazyon

Arpacık ve Şalazyon

Arpacık nedir?

Göz kapağındaki yağ bezinin akut iltihabıdır. Yani kirpik dibine yakın yerde bir enfeksiyondur.

Arpacığın Belirtisi Nedir?

Hastalık genellikle 1 veya 2 gün içerisinde oluşabilmektedir. Arpacık oluşurken gözde ağrı, göz kapağında şişlik, kızarma, yanma ve batma ile başlar.

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Sıcak kompres ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Arpacığı günde üç veya dört defa yaklaşık 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için temiz küçük bir havluyu dayanabileceğiniz kadar sıcak suya batırıp sıkınız. Gözlerinizi kapatıp havluyu gözlerinizin üstünde 5-10 dakika tutunuz.

Arada gerekirse havluyu tekrar sıcak suyla ıslatınız. Eczanelerde bu amaçla kutu içinde ısıtılmaya hazır  malzemeler satılmaktadır. Bu işlem göz kapaklarındaki kan dolaşımını artırarak iyileşmeyi hızlandırır ve yağ bezlerinin ağızlarını açarak temizler. Asla arpacığı sıkmayın. Eğer arpacık sizi zorluyorsa veya birbirini izleyen enfeksiyonlar beliriyorsa, doktorunuz göz kapağına sürmek için antibiyotik bir merhem verebilir.

Şalazyon Nedir?

Şalazyon bir kapak kistidir. Arpacık, şalazyona dönüştüğü takdirde 1 ay içinde beklenmeden ameliyat yapılmalıdır. Aksi takdirde diğer göz kapaklarına yayılabilir.

Şalazyonun Belirtisi Nedir?

Şalazyon olan kişide ağrı, şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Yayılma sonucunda sık sık nüks etmeye başlar ve göz kapağının yapısını bozarak göz kapağını bir miktar düşürebilir

Şalazyon Nasıl Tedavi Edilir?

İlk başta ilaç tedavisi, daha ileri safhalarda kitle içine kortizonlu iğne yapılarak tedavi sağlanabilir. Ancak iyileşme ihtimali %60-70 kadardır. Bunların yeterli olmadığı durumlarda ise cerrahi müdahale ile alınabilir. Şalazyon ameliyatı lokal anesteziyle yapılır ve hastanede yatmayı gerektirecek bir ameliyat değildir.

Günlük yaşantınızı birkaç gün etkiler. Yani küçük müdahale olarak kabul edilebilir. Ancak göz kapağı hastalıkları çok basit görünmekle birlikte tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Göz kapaklarınızın temizliği çok önemlidir. Kapak temizliği için eczanelerde özel şampuan ve özel ıslak mendiller satılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat