Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Femto Lazerli Katarakt Ameliyatı

Femto Lazerli Katarakt Ameliyatı

Ata Sağlık Hastanesi ve Atagöz Göz Hastalıkları Merkezi kurucu ortağı, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu. “Catalys Femto Laser Katarakt Cerrahisi” yöntemi ile artık % 100 tam bıçaksız katarakt cerrahisinin yapılabildiğini vurguladı.

Halk arasında “Robotik Laser Cerrahisi” olarak da adlandırılan sistemin yüksek başarı oranlarına sahip olduğunu ve kendi aileleri için de tercih ettikleri bir sistem olduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu “Biz en son ve en güvenli sistem olan Catalys Femto Laser Katarakt Cerrahisi dediğimiz tam bıçaksız ameliyat yöntemini kullanıyoruz. Buna halk arasında robotik cerrahi ya da bıçaksız cerrahi de denilmektedir. Aslında bugüne kadar kullanılan sistemlerde bıçaksız ameliyatlar denildiğinde, fako ameliyatları bıçaksız olarak yapılıyor deniliyordu.

Fakat sonuçta mutlaka göze girişler elmas bıçakla ya da özel bir takım enstrümanlarla yapılmaktaydı. Şimdi ise artık son teknoloji Catalys Femto Laser Katarakt Cerrahisi cihazı ile tam bıçaksız ameliyatlar yapabilmekteyiz. Bu sistemde göze girişlerle kataraktın alınması için ön aşama olan kapsülün açılmasının da lazer ile yapıldığı, hatta kataraktın yani doğal yapısını kaybeden, puslanan göz içi merceğinin fragmantasyon dediğimiz bölünüp parçalanmasında da tam olarak laserin kullanıldığı bir yöntemden bahsediyoruz” dedi.

Femto Lazerli Katarakt Ameliyatı Hata Payını Ortadan Kaldırıyor!

Tek ameliyat ile hem kataraktın alındığını hem diğer göz bozukluklarının ve astigmatın da sıfırlanabildiğine dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu, “Bu yöntem hata payını da ortadan kaldırdığı için çok minimum komplikasyon oranlarına sahip. Bu yüzden çok güvenilir. Kişiye bağlı hataları da ortadan kaldıran çok mükemmel bir sistem. Biz Catalys ile yaptığımız ameliyatlarda özelikle yakın görme problemi olan hastalarda uygun göz içi mercek seçimi ile hastaların güvenli bir şekilde gözlüklerinden kurtulmalarını da sağlayabiliyoruz.

“Catalys Femto Laser dediğimiz bu yeni sistemle astigmatı olanların kornealarında özel lazer sistemi ile segmenter çizgiler oluşturup korneanın şeklini normal kurvatürüne yaklaştırarak astigmattan da kurtarabiliyoruz. Ameliyat anında hem kataraktı temizliyoruz, hem de o göze uygun Akıllı (Smart Mercek) Göz İçi Merceği ile hipermetropi, miyopi, presbiyopi ve astigmatı da sıfırlayabiliyoruz. Böylece kişinin hem uzak, hem yakın, hem de orta mesafeyi çok daha rahat görmesini sağlayabiliyoruz. Akıllı lenslerin göz içine uygun olup olmadığını ancak total olarak gözü önden arkaya kadar göz tomografisi ve değişik sistemlerle araştırarak ortaya koyabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Catalys

Biz en son sistemde ‘Kateris’ dediğimiz tam bıçaksız ameliyat yöntemini kullanıyoruz. Buna halk arasında robotik cerrahi ya da bıçaksız cerrahi de denilmektedir. Aslında bugüne kadar kullanılan sistemlerde bıçaksız ameliyatlar denildiğinde, fako ameliyatları bıçaksız olarak yapılıyor deniliyordu fakat sonuçta mutlaka göze girişler elmas bıçakla ya da özel bir takım enstrümanlarla yapılmaktaydı. Şimdi ise artık ‘Kateris’ dediğimiz son teknoloji olan robotik cerrahide tam bıçaksız ameliyatlar yapabilmekteyiz.

Bu sistemde göze girişlerin de lazer ile yapıldığı ve kataraktın alınması için ön aşama olan kapsülün açılmasının da lazer ile yapıldığı hatta kataraktın yani göz içi merceğinin fragmantasyon dediğimiz bölünmesi ve asfire edilmesi aşamalarının da tam olarak lazer ile yapıldığı bir yöntemden bahsediyoruz. Bu yöntem hata payını ortadan kaldırdığı için komplikasyon açısından çok minimum komplikasyon oranlarına sahip, bu yüzden çok güvenilir ve kişiye bağlı hataları da ortadan kaldıran çok mükemmel bir sistem.

Biz ‘kateris’ ile yaptığımız ameliyatlarda özellikle yakın görme problemi olan hastaların gözlüklerinden kurtulmalarını sağlayabiliyoruz. Ayrıca ‘kateris’ dediğimiz bu yeni sistemde astigmatı olanların kornealarında özel lazer ile segmenter çizgiler oluşturarak korneanın şeklini normal kurvatürüne yaklaştırarak astigmattan da kurtarabiliyoruz. Ameliyat anında hem kataraktı alıyoruz hem de astigmatı sıfırlayabiliyoruz.

Böylece kişinin hem uzak hem yakın hem de orta mesafeyi çok daha rahat görmesini sağlayabiliyoruz. Akıllı lenslerin göz içine uygun olup olmadığını ancak total olarak gözü önden arkaya kadar göz tomografisi ve değişik sistemlerle araştırarak ortaya koyabiliyoruz. ‘ben gözüme uzak – yakın mercek istiyorum’ diyen herkese bu lensleri uygulayamıyoruz. Özellikle sarı nokta hastalığı olanlarda ki bunlar yaş tip, kuru tip gibi pek çok alt gruba ayrılıyor ve sarı nokta hastalıklarının bazı tiplerinde uzak-yakın dediğimiz multifokal akıllı mercekler çok iyi sonuç vermeyebiliyor.

Bu yüzden bazen tek gözde bazen çift gözde sarı nokta hastalığı olabildiği için, sarı nokta hastalığı hangi gözde daha baskın ise oraya monofokal yani tek odaklı diğer göze ise bazen multifokal mercek kullanarak yakını ve aynı zamanda uzağı da rahat görebilecek şekilde rehabilite edebiliyoruz. Yani kişiden kişiye farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Herkesin gözüne multifokal mercek uygun olmayabilir. Onun için öncesinde çok ayrıntılı bir araştırmaya ve muayene yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Katarakt ameliyatlarında en güveniliri yakalamak için teknoloji hızla gelişiyor. Biz de teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve en güvenli yöntemi kendi bünyemizde hastalarımıza uygulamak için gerekli tüm yatırımları yapıyoruz. En son ulaştığımız aşamada da ‘kateris’ bizim için kendi ailemize de uyguladığımız mükemmel bir yöntem, akıllı merceklerle çok olağanüstü sonuçlar alıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 11.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat