Özel Atagöz Tıp Merkezi
  1. Türkçe
İletişim
Özel Atagöz Tıp Merkezi

Katarakt Ameliyatı İzmir

Katarakt Ameliyatı İzmir

Katarakt nedir ve neden oluşur?

Göz merceğimizin şeffaflığını kaybederek bulanıklaşmasına katarakt denir. Genellikle yaşa bağlı gelişmektedir. Ayrıca diyabetes mellitus, romatizma gibi bazı kronik hastalıklar, travmalara, ilaç (kortizon) ve toksik sebepler (güneş ışığı-UV ışığı) doğumsal nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Katarakt belirtileri nelerdir?

Katarakt belirtilerinde en başta uzak görmede azalma meydana gelir. Görme azalması zamanla artarak uzak ve yakın tüm mesafelerde görme kalitesi iyice düşmektedir. Bunun yanında gece ve gündüz ışık rahatsızlığı, gece görüşte azalma, bazen çift görme, renklerde soluklaşma da gözlenebilir.

Kataraktın başlangıç safhalarında görme az etkilenir ancak ilerledikçe görme sorunları artarak tamamen görme kaybına kadar gidebilir. Başlangıçta hafif buzlu cam arkasından görme, ışıkların etrafında saçılma, renklerde solukluk, görmede biraz azalma olur. Bazı katarakt tiplerinde gece görme normalken parlak ışıkta görme zorluğu tek belirtidir.

Katarakt çeşitleri nelerdir?

  • Yaşa bağlı kataraktlar: En sık sebebidir. Genellikle 60 lı yaşlardan itibaren oluşmaya başlar. Şeker hastalığı, sigara ve güneş altında çalışanlarda daha da hızlanmaktadır.
  • Sekonder kataraktlar: Kullanılan ilaçlar- tedavilere (kortizon- radyoterapi-kemoterapi),hastalıklara bağlı erken yaşta gelişen kataraktlardır.
  • Doğumsal kataraktlar: Kalıtımsal da olablir. Doğumdan itibaren bebeklerde görülmektedir. Erken tanı ve tedavisi gözün gelişimi ve bazı doğumsal kötü prognozlu hastalıklardan ayırt edilmesi açısından önemlidir.

Katarakt bekletilmeli mi?

Katarakt tanısı konulduğunda katarakt’ın derecesi ileri ve katılaşmış ise veya kişinin görmesi gündelik hayatını aksatacak seviyede ise kısa sürede ameliyat edilmelidir.

Günümüz ileri teknolojileri artık kataraktı küçük kesilerden ve ultrasonik dalgalarla (FAKO) ufalayarak temizleme şeklinde olduğu için son döneme kadar bekletmek hem tedaviyi zorlaştırır, hem de ameliyat ve iyileşme süresini uzatacaktır. Hızlı görsel rehabilitasyon için hekiminizin önerileri doğrultusunda uygun zamanda planlanması en doğrusu olacaktır.

Kataraktın tedavisi nedir?

Kataraktın ilaçla bir tedavisi yoktur. Tek tedavisi cerrahidir.

Katarakt ameliyatı lazerle mi yapılmaktadır?

Katarakt ameliyatı ultrasonik ses dalgaları kullanan FAKO cihazları ile yapılmaktadır. Son yıllarda başlangıç aşamalarına femtosaniye lazer ile destek sağlayan bazı cihazlar (kataliz) gelişse de ameliyatın kalite ve başarısını belirleyen en önemli etmen cerrahın deneyim ve becerisi olduğu unutulmamalıdır.

Katarakt ameliyatında mercek seçimi önemli midir?

Geçmiş yıllarda katarakt ameliyatının asıl amacı sadece kataraktı temizlemek ve görüşü arttırmakken, günümüzde artık yüksek görsel beklenti ile hastalarımız seçilecek merceğe bağlı olarak ameliyat sonrası gözlük kullanımından uzaklaşmayı, en iyi görüşü yakalamayı hedeflemektedir. Bu sebeple artık katarakt ameliyatı refraktif açıdan da önem arzetmektedir.

Katarakt ameliyatında herkes istediği merceği seçebilir mi?

Katarakt ameliyatı öncesi hastalara detaylı muayene sonrasında gözlerine hangi merceğin uygun olabileceği anlatılır. Katarakt ameliyatı sonrası uzak görüşü arttırmak, orta ve yakın mesafeyi de iyi görebilmek için bifokal ve trifokal mercekler (akıllı mercekler) hastaların gözleri uygunsa sıkça uygulanmaktadır.

Akıllı mercek kimlere uygun değildir?

Sarı nokta hastaları, retina hastaları, ileri derece göz tansiyonu (glokom) hastaları, özellikle kontrolleri iyi olmayan şeker hastaları, gece şoförleri ve aşırı mükemmel beklentisi olan hastalar halk arasında akıllı mercek olarak geçen multifokal merceklere uygun değillerdir. Bu hastalara göre özel üretilen uzak görüş mercekleri oldukça etkili olacaktır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatında ağrı olmayacaktır. Sıklıkla topikal anestezi dediğimiz damla anestezisi ile uyuşturma sağlanır. Genelllilkle ameliyat süresince göze herhangi bir iğne yapılamamaktadır. Genel anestezi (narkoz) çok gerekmedikçe uygulanmamaktadır. Bazı durumlarda “sedasyon” dediğimiz rahatlatıcı ilaçlar ameliyat öncesinde hastaya verilebilmektedir.

Katarakt ameliyatı esnasında göz içi dokulara hassas davranılarak kirlenmiş olan doğal mercek temizlenir. Doğal mercekten boşalan bölgeye özel olarak üretilen ve derecesi hesaplanan yapay göz içi merceği yerleştirlir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrasında ağrı, sızı beklenmez. İlk birkaç gün hafif ölçüde batma ve bulanık görme normaldir. Bir veya iki adet damla yaklaşık 3-4 hafta süresince kullanılmalıdır. Ameliyat ertesi günü kontrol olunmalı, ilk 5 gün su kaçırılmamalı, öne doğru aşırı eğilmeli aktiviteler yapılmamalıdır. Gündelik basit işlerimize devam edebilmekteyiz.

Çocuklarda katarakt olur mu?

Katarakt yeni doğan dâhil her yaşta ortaya çıkabilir. Bebekler­de kataraktın tedavisi geç yaşlarda görülen katarakttan farklılık gösterir. Bebeklerde katarakt ameliyatına karar verirken tek taraflı, çift taraflı olup olmadığına ve kataraktın seviyesine bakılır, bebeklerde yapılan katarakt ameliyatında göz içine genellikle mercek yerleştirilmez. Mercek yerleştirme işlemi duruma göre ilerideki bir dönemde planlanabilir.

Katarakt önlenebilir mi?

Katarakt oluşumu üzerine olan teorilerden bir kısmı, birçok kataraktm göz merceğinde oksidatif değişiklikler sonucu olduğu yönündedir. Kataraktın önlenmesi tartışmalı olmakla beraber yapılan çalışmalar bazı gıdaların ve gıda takviyelerinin katarakt riskinin azalmasında faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

I ve C vitaminlerinin katarakt gelişmesini geciktireceğine dair bulgular olduğundan, söz konusu bu vitaminler açısından zengin gıdalardan oluşan diyetler önerilmektedir. Katarakt riskini azaltacak bir diğer önlem ise, özellikle açık havada çok vakit geçirenlerde, güneşin ultraviyole ışınlarını engelleyen gözlükler kullanılmasıdır.

Yaşam süresi uzadığında katarakt oluşumu engelleneme de sağlıklı yaşam ve düzenli ve dengeli beslenme katarakt oluşumunu geciktirebilir.

Güncelleme Tarihi: 11.08.2023
Kurumsal
Editör
Özel Atagöz Tıp Merkezi
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İletişim ve Bilgi Formu
Göz Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz ile ilgili soru ve danışma formu.

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kurumsal Kurumsalİletişim İletişim Whatsapp
KurumsalÖzel Atagöz Tıp Merkezi
+90232 435 3535
+90232 446 1516
+90555 860 8215
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat