“VERTİGO BİR HASTALIK DEĞİL BELİRTİDİR”

Vertigonun “gerçekte var olmayan hareket illüzyonu” anlamına geldiğini söyleyen Doç. Dr. Salim Doğru, vertigonun toplumda oldukça fazla sayıda kişiyi etkileyen bir şikayet olduğunu belirtti. KBB hekimlerine sık başvuru nedeni olan  vertigonun genelde iç kulakla ilgili olduğunu söyleyen Doç. Dr. Doğru, “Vertigo bir hastalık değildir, herhangi bir hastalığın belirtisidir.” dedi.

Her Baş Dönmesi Vertigo Değildir.”

Özel Atagöz Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Salim Doğru vertigo hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Vertigonun çeşitli şikâyetlerle birlikte kendini gösterdiğini belli eden Doç. Dr. Doğru, “Vertigo basitçe dairesel tarzda baş dönmesi olarak da tanımlanabilir. Vertigo bir hastalıktan ziyade genellikle iç kulakla ilgili bir rahatsızlığın belirtisidir. Toplumda oldukça fazla sayıda kişiyi etkileyen bu sorun, dengesizlik, sallanma ve sersemlik hissi gibi başka şikayetlerle birlikte görülebilmektedir. Vertigo problemlerinin bir kısmı iç kulak denge kanal hastalıklarıyla ilgili olabilir ancak bir kısmı da diğer branşlarla ilgili hastalıklardan kaynaklanabilir.” dedi.

Vertigoya Sebep Olan Hastalıklar

Vertigoyu oluşturabilecek birçok rahatsızlığın olduğunu söyleyen Doç. Dr. Salim Doğru, “Vertigoya sıklıkla Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) adı verilen, anlamı “ataklar halinde ortaya çıkan, pozisyonla tetiklenen iyi huylu baş dönmesi” olan rahatsızlık sebep olur. Bugün için KBB polikliniklerine vertigo şikayeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğu BPPV hastasıdır. BPPV’de dairesel tarzda şiddetli baş dönmesi ve bulantı gözlemlenmektedir. Hasta özellikle yatarken başını sağa veya sola çevirdiğinde artan baş dönmesinden şikâyet etmektedir. Baş dönmesi genellikle iki-üç gün sürer ve hastayı yatağa bağlayacak kadar şiddetlidir. İç kulaktaki denge kanalları içine kalsiyum karbonat kristallerinin kaçması sonucu ortaya çıkar. “Kristal Hastalığı” olarak bilinir. Hastanın çok rahatsız olmasına ve korkmasına neden olsa da temelde iyi huylu ve basit manevralarla düzelebilen bir rahatsızlıktır. Beraberinde işitme kaybı ya da kulakta dolgunluk görülmez.” dedi.

Vertigoya sebep olan bir diğer iç kulak hastalığının Meniere hastalığı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Doğru, “ Meniere hastalığı iç kulaktaki zar yapının içinde aşırı sıvı birikmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumda hastada önce çınlama, kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybı ortaya çıkar. Daha sonra bu şişmiş ödemli zarın patlamasıyla şiddetli vertigo atakları ortaya çıkar. BPPV’den farklı olarak adı geçen öncü şikayetler olmakta ve uzun dönemde kişide orta derece işitme kaybı oluşabilmektedir. Bu hastalıkta da ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile faydalı olunabilmektedir” dedi.

İç kulaktaki enfeksiyon durumunda da vertigo oluşabileceğini aktaran Doç. Dr. Doğru, “İç kulak denge yapılarının virüslerle enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan vertigoda hasta, birkaç gün süren ve kişiyi yatağa bağlayan vertigo atakları ile karşılaşır. Buna ek olarak nistagmus dediğimiz şiddetli istemsiz göz hareketleri de gözlemlenebilir. Ayrıca son yıllarda tanınmaya başlanan Vestibüler Migren (Migren vertigosu) dediğimiz hastalık da vertigoya sebep olabilmektedir. Bu hastalık patolojik olarak migrenle aynı kaynaktan ortaya çıkmakta, migren krizlerine benzer özellikler göstermektedir. Burada migren başağrılarının yerini vertigo almıştır. Bu hastalık da uygun ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebilir. 

KBB Vertigolarında Tedavi Mümkün

Baş dönmesi ve denge bozukluğu adı altında toplayabileceğimiz şikâyetlerin KBB, Nöroloji, Psikiyatri, Dahiliye ve Fizik Tedavi branşlarının herhangi birisi ile ilgili olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Doğru, “ Bir KBB hekimi bu şikâyetlerle gelen hastanın probleminin iç kulaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaya çalışır. Hastayı muayene eder, gerekirse işitme ve denge testleri yapar. Problem iç kulaktan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi, baş manevraları ve yaşam stili değişiklikleriyle hasta tedavi edilir. Şikâyetin başka bir sistemle ilgili olduğundan şüphe ederse ilgili branşa sevkeder. KBB ile ilgili vertigo ataklarında büyük oranda tedavi sağlanır ve hasta iyileşir.”

Bazı durumlarda hastanın tedavi edilmesine rağmen şikâyetlerinin az miktarda devam edebildiğini söyleyen Doç. Dr. Salim Doğru, “ Şikâyetleri devam eden özellikle yaşlı hastaları denge rehabilitasyon merkezlerine sevk edebiliyoruz. Bu merkezlerde kişiye günlük hayatını daha rahat geçirebilmesi için fizik tedaviler uygulanabilir.” dedi.

tr_TR