[bt_section][bt_row][bt_column width=”1/1″][bt_text]
Katarak; göz bebeğinin arkasında bulunan, görme işlevini sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Görüş, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulur.
Katarakt, orta yaş ve üstünde bulunan kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen fiziksel darbeler sonrasında, uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımında da görülebilmektedir.
Hastanemizde kullanılmakta olan son model teknoloji ile katarakt ameliyatları iğnesiz, narkozsuz, ağrısız yapılmakta ve hasta aynı gün evine dönebilmektedir. Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Kalitesiz merceklerle yapılan bir ameliyat sonrasında gözde sorunlar gelişebilir. Bu durum kısa bir süre sonra hastanın ikinci kez katarakt olma riskini de beraberinde getirebilir. Bu da hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet demektir.
[/bt_text][/bt_column][/bt_row][/bt_section]

tr_TR