Goz-Kapagi-Estetigi-Blefaroplasti1

Göz Kapağı Estetiği

Atagöz Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın, estetik göz kapağı ameliyatı hakkında bilgi verdi. Yaşın ilerlemesiyle birlikte oluşan göz kapaklarındaki sarkma ve gözaltı torbalarının tek operasyonla giderilebileceğini kaydeden Dr. Aydın, “Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, göz kapaklarındaki deride gevşeme, bollaşma, sarkma oluşur. Bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile de torbalanma olabilir. Bu durum hem estetik görünüm bozukluğuna neden olur hem de gevşemiş üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin daha rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca hafif bir iz kalır. Ancak zamanla silinerek fark edilmez bir hale dönüşür. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir” dedi.

BU AMELİYAT İÇİN KİMLER ADAYDIR ?

Göz çevresi estetiğini kimlerin yaptırabileceğini anlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın, “Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için adaydır” açıklamasında bulundu.

“AYNI GÜN EVE ÇIKMAK MÜMKÜN”

Ameliyata ilişkin bilgi veren Dr. Aydın, “Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve gerekirse narkoz olmadan intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür” diye konuştu.

AMELİYAT SONRASI BAKIM

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın göz çevresi estetiği süreci ile ilgili yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 5 gün sonra alınır.

NORMAL HAYATA DÖNÜŞ

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren revizyon (yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-6 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Whatsapp Destek Hattı

0 (555) 860 82 15
tr_TR