Çocuklarda orta kulak sıvısı belirtileri nelerdir?

  • Kendini işitme kaybı
  • İşitmede azalma
  • Kulakta tıkanıklık

Çok küçük çocuklar bu durumu genelde ‘Ağrıyor’ diye söylerler. Bu bir ağrı değildir, çocuk bunu böyle tarif edebilir. Orta kulak sıvısı ‘orta kulak iltihabı’ dediğimiz orta kulak bakteri enfeksiyonları sonrasında oluşabilir ya da geniz etine bağlı oluşabilir. Çocuklarda önem arz eden bir problemdir çünkü işitme kaybı çocuğu erişkine oranla çok daha fazla etkiler ve sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

Eğitimde geri kalma, başarı oranlarının düşmesi, kalıcı kayıplara kadar varabilecek sonuçlara yol açabileceğinden önem arz eder. Orta kulak sıvısının tespiti için öncelikle ışıklı muayeneler yapıyoruz, kulak zarına bakıyoruz. Orta kulak basınç testi uyguluyoruz. 4-5 yaşından itibaren işitme kaybı testi uygulayabiliyoruz. Bu test bize oldukça faydalı bilgiler veriyor.

Çocuklarda orta kulak sıvısının Tedavisi

Orta kulak sıvılarının tedavisi için ilk etapta antibiyotik tedavisi uygulanıyor, belli bir takip programı oluşturulmaktadır. Genellikle 1-2 aya varan takip süreleri olabilmektedir. Mevsime göre, hastaya göre değişen durumlar olabilmektedir.

KALICI İŞİTME KAYBINA YOL AÇABİLİYOR

İlk işitme testinde 25-30 desibelin üzerinde işitme kaybı tespit edersek bu çocuklarda da takip süresini biraz daha kısaltarak daha hızlı hareket ediyoruz. Çünkü belli süre sonunda orta kulaktaki bu sıvı yapışkan karaktere bürünüyor. Orta kulak kemikçiklerini birbirine yapıştırabiliyor, kireçlenmelere ve kalıcı işitme kayıplarına yol açabiliyor. Bu da çocuklarda hiç istemediğimiz bir durum.

Çocuklarda orta kulak sıvısının boşaltılması

“HASTA AYNI GÜN TABURCU OLUYOR”

Belli takip süresini geçmiş ve işlem yapılması ortaya çıkmış hastalarda kulaktaki sıvıyı boşaltıyoruz ve tüp yerleştirme işlemini yapıyoruz. Çoğunlukla çocuklarda genel anestezi ile yapılıyor, çocuk uyuyor, herhangi bir şey hissetmiyor. Zara ufak bir kesi yapıldıktan sonra orta kulak sıvısı boşaltılıyor. Bu işlem  işitmeyi hemen yerine getirebiliyor. Ancak tekrar sıvı birikmemesi için zara ‘Tüp’ dediğimiz ortası delik küçük bir makaraya benzeyen aparat yerleştiriyoruz. Bu aparat ortalama 6-12 ay zarda kalıyor. Tüp bu süre içerisinde çoğunlukla kendi kendine çıkıyor. Takiplerde bunun durumunu da gözlemliyoruz. Bu işleme eşlik eden bir işlem daha var. Çocukta geniz eti olsun veya olmasın, genellikle bu işlemin yapıldığı her çocukta geniz eti bölgesinin temizlenmesi işlemi de prosedüre ekleniyor. Yani kulağa tüp konması ve geniz eti genellikle birlikte yapılan işlem oluyor. İşlemden sonra 4-5 saat gözlem  altında tuttuğumuz hastayı aynı gün evine gönderiyoruz.

“TÜP UYGULAMASINDA GENİZ DE TEMİZLENİYOR”

Ameliyat kararı aldıran bir faktör daha var. Son 6 ay içinde 3 defa orta kulak iltihabı geçirmişse veya son 1 sene içinde 4 defa orta kulak iltihabı geçirmişse yine kulağa tüp uygulamasına karar veriyoruz. Orta kulak iltihabında daha şiddetli ağrı, ateş, iştahsızlık gibi durumlar ortaya çıkıyor. Akut durum antibiyotikle geçiyor ama bu sayılar fazla olursa enfeksiyonların önüne geçmek ve kalıcı hasarları önlemek için yine kulağa tüp uygulaması kararı alabiliyoruz. Bu işlemle birlikte de yine geniz bölgesi temizleniyor.

Doç.Dr. Salim Doğru

Kulak Hastalıkları ve Cerrahisi

tr_TR