• 001
Katarakt

KataraktHer gözde küçük bir lens vardır. Normal genç bir insan gözünde bu lens saydamıdr ve ışığın retinaya odaklanmasını sağlar. Yaşlandıkça lens sertleşmeye başlar ve odaklama yeteneğini kaybeder. Bu presbiyobi olarak bilinir ve bu süreç yaklaşık 40 yaş civarında başlar. En erken bulgusu yakındaki objeleri görme zorluğudur. Bu hastalar için ya tek başına yakın gözlüğü kullanma gereklidir yada her measfeeden görebilmesini sağlamak için bifokal veya varifokal gözlük veya kontakt lens kullanmaları gerekmektedir.

Kataraktİnsan gözündeki doğal lens yaşlanmaya devam ettikçe bulanıklaşmaya başlar ve kahverengi renk alır ve sonuçta kişinin bulanık görmesine ve renklerin soluklaşmasına neden olur. Bu olay katarakt olarak adlandırılır. Başlangıçta gözlük numaralarında değişim faydalı olabilmekle birlikte zamanla katarakt sertleşir e hastanın görmesi ciddi anlamda bozulur ve hatta çok ileri formlarda kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayacak düzeye getirir. Kataraktın tek tedavisi vardır ve cerrahidir.

60 yaş üstü hastaların %60 da katarakt gelişmektedir. Her insan katarakt tanısı ile hayatlarının belli döneminde karşılaşacaklardır.

 

KataraktBu durumun tedavisinde en yeni gelişmeler:

Femtosaniye lazer-Katarakt cerrahisi

Multifokal lens kullanımıdır